neděle 30. listopadu 2008

Otrávená generace

Nedávno jsem s Daliborem diskutoval znečištění; je to něco, co nad čím evidentně přemýšlí (chemie v kanceláři a doma), ale zatím ho to nemotivovalo, aby s tím něco udělal;-) No a k tomu mě Terezka upozornila, že na ČT2 nedávno odvysílali velmi masakrózní dokument Otrávená generace. Hlavně Ostravaci:-) to musí vidět.

Několik zajímavých bodů:
  1. Ryby a houby: dostáváme do sebe kovy jako olovo, rtuť, což je samozřejmě špatně, a "ocení" to hlavně těhotné ženy.
  2. V dolních tocích velkých řek nebo poblíž chemiček zasahuje chemické zněčištění do hormonů ryb, rodí se více samic, mění se pohlavní orgány (tohle se děje po celé zeměkouli u velkých měst nebo hustě osídlených oblastí a nejen u ryb), zasažené jsou oči.
  3. Oblečení a výrobky z asijských zemí způsobují velmi často problémy.
  4. Ostrava a Ostravsko = nejhorší ovzduší ve střední evropě a zároveň nejvyšší míra potratů a neplodnosti; po odstěhování jinam se u páru situace zlepšila.
  5. Zdrojem pro tělo škodlivého znečištění (toxicita) je alkohol a hlavně kouření - uvolňuje se spousta marasu včetně radioaktivního polonia. 
Není divu, že má Terezka a její kolegové se svými klienty skvělé výsledky, co se týká plodnosti: tím, že jsme tělu omezili přísun nepopulárních látek jako voda nebo vláknina (abych vyjmenoval pár reprezentantů), tělo se s tím musí vypořádat samo. A jak jsem již zmínil, jedna z cest, kam "strčit odpad" jsou pohlavní orgány a plod - což má samozřejmě dopad na plodnost a potratovost. No a k těm klientům: po pročištění jsou zkušenosti nejen s alergiemi a exémy, ale právě i s otěhotněním po předchozích marných pokusech. Nejdůležitější je vždy pracovat na svém "trojlístku" - pohyb, psychika, strava.

Kalorická dieta a oslabení imunitního systému

http://www.rozhlas.cz/leonardo/zpravy/_zprava/519580 popisuje následující experiment:
Nutriční imunoložka Elizabeth Gardnerová z Michiganské státní univerzity sledovala, jak si pokusné myši poradí s infekcí chřipkovými viry. Jedna skupina myší dostávala normální dávky potravy, druhá měla příjem kalorií snížený o 40 %. Příjem vitamínů a minerálních látek byl u obou skupin pokusných myší stejný.

Vystavení myší chřipkovým virům dokázalo, že myši krmené kaloricky omezenou dietou na chřipku umírají častěji než myši, které se stravují normálně. Ty, které infekci přežily, se pak zotavovaly mnohem déle.
"Úsporný režim", do kterého se tělo přepne v reakci na snížený příjem kalorií, má dopad i na tvorbu buňek imunitního systému; navíc, pokud se někdo zaměří při hubnutí jen na kalorie, redukuje tím i výživu, což oslabuje imunitní systém (např. vitamíny i další látky pozitivně působící na imunitní systém nebo působící protizánětlivě), jak už hezky popsala Anička v příspěvku níže.

Kdo chce hubnout a přitom neohrozit své zdraví, ale naopak ho posílit, doporučuju kontaktovat Terezku.

neděle 23. listopadu 2008

Strach ze smrti


Včera jsme (na již zmíněném školení) taky "náhodou" narazili na téma "strach ze smrti" - smutek, deprese, památka zesnulých - samo se to nabízí; před nějakým časem mi Tonda doporučil zajímavou knížku na stejné téma: přestože psychlogie s tímto druhem strachu operuje, nějak se ho chápe a uzdravuje, Tonda zmínil, jak velmi podceněný tento druh strachu je; inkarnován do spousty jiných strachů, fóbijí, projekcí. 

No a do toho "spadl" tento díl kořenů (ČRo) na téma Strach ze smrti http://www.rozhlas.cz/podcast/media/_audio/00817786.mp3 a v něm spusta zajímavých citací, např. Fritz Riemann: Základní formy strachu http://klubslunicko.cz/slunce/strach.htm
Strach se objevuje vždy tam, kde se nacházíme v situaci, které jsme nedorostli nebo ještě nedorostli. Každý krok našeho vývoje, našeho zrání je spojen se strachem a úzkostí, protože nás vede k něčemu novému, co jsme dosud neznali a neuměli, k vnitřním nebo vnějším situacím, které jsme ještě neprožívali, v nichž jsme se ještě neprožívali. Vše nové, neznámé, co musíme dělat nebo prožívat poprvé, obsahuje vedle kouzla nového, potěšení z dobrodružství a radosti z rizika také strach a úzkost. Protože náš život směřuje neustále do něčeho nového, neznámého, nezakoušeného dosud, provází nás úzkost ustavičně. Nejsnadněji se dostává do vědomí ve zvláště důležitých úsecích našeho vývoje, tam, kde musíme opustit staré, důvěrně známé cesty, kde je načase zvládnout nové úkoly nebo proměny. Vývoj, dospívání zrání mají tedy mnoho společného s překonáváním úzkosti a každý věk má sobě odpovídající kroky zrání s úzkostmi, které k tomu patří, které je třeba zvládnout, má-li se krok podařit.
A o východisku Dr. Martin Chadima: "V budhismu je fenomén: utrpení je klam, všechno je klam, je to metrix. Kdežto křesťanství bolest vnímá jako něco obdarovávajícího... Sartre, existencialisté, skeptici říkají, že křesťané jsou sebemrskači, ale co dělá post moderní literatura?... Nenabízí žádné východisko. Křesťanství nabízí hrob a smrt. Ale je potom vzkříšení."

Taky mě zaujalo toto zamyšlení http://www.rozhlas.cz/podcast/media/_audio/00819561.mp3 na téma: Bůh pravděpodobně není, přestaň si dělat starosti... a následující myšlenkový řetězec:
  • "Pragmaticky uvažující ekonom nevymyslí nic účinnějšího, co by se zásadně odlišovalo od desatera." Už jsem slyšel Koukolíka http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/10121244562-jadro/ mluvit o experimentech a studiích primitivních společenství, ukazující jak neudržitelné je společenství, kde je normou krást, lhát, nenávidět. 
  • "Všechno je mi dovoleno, ale nic mě nesmí zotročit..." Je svobodný a užívá si ten, kdo je závislý na řízku, sexu, nebo alkoholu? Na druhou stranu: vírou nemám trpět nebo darovat oběť Bohu tím, že trpím; "milosrdenství chci ne oběť."
  • "Zkuste uvažovat jako obchodník: máli nevěřící pravdu, směřuje svou pravdou do nicoty; věřící svým omylem neztrácí nic. Věřící, má-li pravdu, získá vše; nevěřící nic."
  • Přestaň si dělat starosti... Když se kouknu kolem sebe, např. moje mamka, zcela přesvědčená ateistka, je kandidát na nejustaranějšího člověka, jakého jsem v životě potkal.

Rozhovor s Aničkou

Jelikož byla Terezka poslední půl rok zodpovědná za registraci lidí na školení, které pravidelně pořádá její organizace, a jelikož jsem jí navrhl program v excelu, který pro ten účel používá a jelikož jsem jí s registrací pomájal na místě, stal jsem se účastníkem takových školení.

Ze začátku mi nevyhovovala taková ta osobní až intimní atmosféra, jakýsi americký duch dobré nálady; co jsem ovšem od začátku považoval za vysokou hodnotu je kontakt s lidmi, kteří se výživou zabývají 15 let a počty kilogramů nebo centimetrů, které šly dolů u jejich klientů, jdou do tisíců. A taky příběhy s vyřešením chronické bolesti zad a hlavy, které mě pak motivovaly zkusit to u taťky. Slyšet ty příběhy, každý jiný, to bych doporučil všem.   

A jedním z takových lidí je i Anička Brázdilová, kterou jsem poprosil, aby napsala svůj názor na odpověd Anety k mému dotazu, proč přibrala doktorka Kateřina. Nejdřív názor Anety:
můj názor je ten, že doktorka Kateřina přibrala z toho důvodu, že je v přechodu. Téměř u poloviny žen dochází v období přechodu k růstu tělesné hmotnosti. Můj názor je ten, že je to snížením tělesné aktivity spojené se stárnutím.
To slyším velmi často: ospravedlnění s poukazem na geny (např. když měla Terezka ještě svých o 17kg více, celá rodina do ní hustila, že s tím nic prostě neudělá, je to dáno geny - podívej se na mamku a babičku), hormony, věk.

Takže jsem poprosil Aničku a její odpověď mi přišla zajímavá tak, že jsem ji chtěl vypíchnout v samostatném příspěvku:
Fakt je, že čím je člověk starší, obvzlášť žena, potřebuje jíst méně kalorická jídla, ale daleko více výživné. Je mi 47 let, jsem trochu starší, jak doktorka Kateřina, zabývám se správným životním stylem, mám BMI 21 a tuky 26%. Jím zdravě, cvičím 1/2hod. denně a postavu si udržuji. Ale také vím, kdybych si nehlídala živiny a musela pořád počítat kalorie, tak by mě to brzo přestalo bavit a váha by šla nahoru. Dlouhodobě používám výživové produkty od společnosti Herbalife, na preventivních lékařských prohlídkách mám skvělé výsledky, i když také občas gynekolog mi připomene, že se blížím do přechodového věku. Zatím to nepociťuji, ani po psychické stránce, ani po zdravotní. A znám ženy, které tímto obdobím prošly bez vedlejších účinků (váha, atd.) Po rodičích mám sklony k nadváze, mamimka má ve věku 70let pořád vyšší váhu. Můj názor na počítání kalorií, které musíme šetřit, je stejný, jako kdybysme chtěli šetřit peníze na benzín. Když vím, že do Prahy potřebuji 1000,- na benzín a já si koupím za 500,-, pak se divíme, že za těch 500,- končím v Brně. Čili: když začnu šetřit kalorie a jedu podle klasické dietologie, automaticky tím snižuji i množství živin.

A ještě jsem ji poprosil o foto, což bylo ze všeho nejtěžší, cukala se, že prý není fotogenická, ale o to tady přece nejde. Jde o to, že vypadá skvěle.

sobota 22. listopadu 2008

Sny poskytují téma k úvaze



Jelikož rád spím a spím na nekoho dlouho - 8-9hod. - a sny pro mne byly vždy zajímavou kapitolou (bohužel jsem zatím neobjevil jungovský klíč na rozluštění obsahu snů) a je stále tajemnou a zajímavou kapitolou obecně (viz popularita snářů), tak jsem si před několika měsíci uložil náhodou narazivší podcast o Spánku a snění http://www.rozhlas.cz/leonardo/audio/_audio/00453257.mp3

Co mě zaujalo:
  • "Spousta chorob - duševních i fyziologických - vzniká z nedostatku spánku."
  • "Většina současných studií prokazuje: v průměru, každý je jiný, ale v průměru, pokud spíme méně než 7h denně, snižuje to schopnost bdělosti, pozornosti a intelektuálního výkonu."
  • "Během spánku dochází k regeneraci; spánek je důležitý pro zpracování a uložení zážitků, nashromážděných během dne, je důležitý pro imunologické procesy."
  • "Lidé, kterým stačí 5h spánku, mají jiné rozložení fází spánku: mají delší fáze hlubokého spánku, kde dochází ke snění a k zásadní regeneraci." zajímavé je, jak snění a regenerace jdou ruku v ruce a jsou v nejdůležitější fázi spánku - pokud nabouráme nebo znemožníme tuto fázi, nastává problém.
  • "Pacienti s chronickou poruchou spánku jsou léčeni především psychoterapií, někdy spolupomocí psychofarmak..." což napovídá, jak významné je obousměrné propojení spánku a psychiky, versus - selzkým rozumem očekávaná - fyziologická závislost (ukazuje to na neefektivitu sprášku na spaní? jedná se o další řešení ala ibuprofen? tj. problém se vlastně neřeší?)
A samozřejmě o symbolice snů:
  • "Pokud se někomu zdá o zemětřesení, neznamená to zemětřesení v číně nebo kdo ví kde, o čem by se dalo dočíst v novinách, to zemětřesní je v nás."
  • "Jedné klientce se zdálo, že žebrá peníze pro tu rodinu a vždycky se těší, jak ji ta rodina pochválí; samozřejmě je ten sen o ní, ten sen může vypovídat o přehnané oběti rodině." 
  • "Sny poskytují téma k úvaze; co se děje v naší duši a zaslouží si pozornost."
  • "Další sen: klientka jela na chatu; a ta chata byla krásně zařízená, útulná, plná knih, na stole, na okně, všude; přijel tam chlapec, nezbedné dítě, jezdí tam mezi tím na kole a ona najednou zjistí, že je tam plno lidských exkrementů a ten chlapec tam jezdil a rozmazával ty exkrementy; a její první reakce při tom vyprávění byla, že to tam nastražil ten chlapec. Ten sen není o tom chlapci nebo proč je nevychovaný, ale o té snící pacientce - 95% času se věnuje vzdělávání, na kole jela před 15 lety a samozřejmě to dítě je uzavřeno v ní a chce ven."

Co je důležité pro kvalitní spánek:
  • Pohyb: zmínil jsem již několikrát, jak je vše spolu propojeno a jak pohyb souvisí se spousty dalších procesů v těle
  • Strava (těžká jídla večer samozřejmě zatěžují), pití (kafe, čaje)
  • Nezatěžovat mozek před spaním 

Vliv spánkového režimu na biorytmy byly tématem posledního ženšenu na českém rozhlasu: http://www.rozhlas.cz/podcast/media/_audio/00817835.mp3
  •  Opět: "Naše tělo má přirozenou schopnost říct si kolik je akorát tak dost, jenže my to ignorujeme: pracujeme na směny, paříme dlouho do noci (za vydatné pomoci energetických nápojů) a myslíme si, že deficit doženeme později."
  • "Klíč ke zdraví je pravidelná životospráva. V dnešním urychleném způsobu života porušujeme pravidelnost; abychom žili zdravě, musíme chodit pravidelně spát a vstávat - a vstávat máme přirozeně, ne podle budíku." Přirozeně se probouzíme v okamžiku, kdy máme tělo připraveno: tělesná teplota se zvýší, klesá melatonin, rostou různé "denní" hromony.
  • "Spánkový dluh, který vzniká přes týden a doháním o víkendu, ve skutečnosti znamená, že každý týden zažíváme změnu letního času na zimní a v pondělí naopak." Samozřejmě to našemu tělu neprospívá.  

pondělí 17. listopadu 2008

Vizáž dělá člověka

Ne že bych tak ráda fotila sama sebe, zajímavých objektů je spousta, ale ne každý má chuť nebo adekvátní nadšení "pózovat". Taky většinou není zrovna "po ruce". Mám ráda, když můžu podniknout hned, co mě napadne. Zachytit a vložit do toho momentální náladu, nápad. Jinak vyprchá jak bublinky ze šampáňa. Jiné nasvícení, líčení, oblečení a hned to hodí jinou náladu. Je to jenom hra, zdání, dojem. Nakonec to dopadlo tak, že se nalíčím, vyfotím (bohužel mám pouze omezené možnosti, mám krátké ruce - Viz. vysvětlivky) a někdy doupravím na počítači. 
   
Často si prohlížím lidi v tramvaji nebo na ulici a jen pozoruju jejich výraz ve tváři, pohyby. Co z nich vlastně vyzařuje? Je obrovská škoda, že v káždé době existuje nějaký kult "momentální" krásy. Je tolik zajímavých lidí, kteří o tom vůbec neví, protože zrovna nejsou "in". 
   
Začalo mě to natolik zajímat, že jsem si udělala vizážistický kurs. Jsem ráda, že jsem do toho zainvestovala svůj čas, peníze i nadšení. Protože se mi zase více otevřel svět plný barev a fantazie. Když vidím ženskou, hned mě napadá, jak to udělat, aby uviděla svoje přednosti a jak ji pomoci je zvýraznit a ukázat. Je mi jedno, co zrovna frčí. Je důležíté, abychom vytvořily "její" image. A já jsem tady proto, abych ji předvedla, že se nemusí bát. Je až neuvěřitelné, jak jsou i v oblečení nebo líčení ženy naučené na svůj stoletý styl. A už jen změna rtěnky nebo přiléhavější móda způsobuje paniku :) Jen pro ukázku pár mých fotek.. (po kliknutí se obrázek zvětší)






Vysvětlivky: krátké ruce při focení, díky kterým vzniká omezená vzdálenost mezi objektem focení a foťákem.

   A tohle je ukázka mojí práce. Hezká že? Myslím ta paní :)

1. bez líčení             2. jemnější líčení       3. výraznější líčení

Proč demokracie?

Nevím proč, ale každoročně jsem fascinován autentickými dobovými dokumenty ze 17. listopadu 89; blujno mi je z těch stejných bund, čepic, brýlí, účesů, bledých obličejů... viz například pořad ČT retro.

Nicméně dají se slyšet i zajímavé myšlenky: "Současný centrálně ovládaný a přikrcený systém neumožňuje plné využití myšlenek všech a šikovnost českých rukou..." Hm.

Je zajímavé hodnotit změnu politického systému z pohledu výsledku současných voleb. Návrat komunistů k moci a to, že si značná část lidí si myslí, jak bylo dříve lépe. Jenže to je přirozený psychický proces (dlouho známo z psychologie), stejně jako hledání příčiny chyb v okolí. 

Je taky zajímavé, jak se systém státu podobá problémům velké firmy: centralizovat nebo distribuovat zodpovědnosti a znalosti? Kolik regulace? Jak hluboká má být hierarchie vedení? Kolik platit a jakou formou "podpůrné funkce"?

Toyota nebo standardní organizace?  

A ještě pro zajímavost: projekt Proč demokracie? Why democracy? http://www.whydemocracy.net/films/3 

neděle 16. listopadu 2008

Služba, ne produkt

Dnes jsme opět narazili na téma, o kterém jsem tady již hovořil; paní, klientka od Terezky, mluvila o zeleném ječmenu a mořské řase, což jsou určitě prospěšně věci (stejně jako je v současnosti fenomén aloe), jenže mě taky zajímá celistvost; co tím přesně myslím:
  • Vláknina a další látky (bylinky, ječmen), podporující nebo spouštějící čištění, musí jít ruku v ruce s dostatkem vody - jenže většina lidí má problém s pitným režimem.
  • Jedna věc je čistění, další je dovyživení - dát tělu šanci, sílu a prostor poprat se s nemocemi a "vyladid se" (čili že se cítíme skvěle a plní vitality) dodat vše, co potřebuje ke správnému fungování nejen mozek a srdce, ale každičká buňka v lidském těle.
  • Pohyb startuje spoustu důležitých procesů v lidském těle (látkový a energetický metabolismus, odumírání buňek, pružnost chrupavky, prokrvení, atd.), viz například http://www.rozumnehubnuti.cz/?p=30
  • V neposlední řadě Terezka poskytuje službu - klienti si kupují servis, nejdříve pomáhá odhalit, co je jejich základní problém a na co se soustředit nejdříve, zajistit, že užívají vše ve správném poměru a na nic nezapomínají. Navíc je Terezka povzbuzuje, uklidňuje ("Ano, tenhle projev je normální, jedná se o detoxikaci."), zajišťuje dlouhodobě udržitelný celistvý program ("Nejdřív nástup pitného režimu pomocí čaje, pak pomalu čištění, a dovyživění.").
Sám dělám konzultace (nasazování praktik ohledně vývoje software) a vím, jak je důležitá role "kouče" - někoho, kdo vede tým/člověka směrem k cíli. Dvě známé, které jsem v poslední době přivedl k Terezce, jsou nadšené z jejího přístupu - jsme lidé a jako lidé budeme vždycky nejefektivněji komunikovat s druhým člověkem tváří v tvář. Lidé, kteří si koupili výrobky ať už v lékárně, přes internet, nebo byli na přednášce, nedosáhli takových dlouhodobých výsledků jako model Terezka:-)

Často slýchám: já si raději zajdu do fitka nebo zaběhám a zhubnu hned... Hm, první skupina lidí to sice říká, ale nikdy do toho fitka nedojdou; prý mají moc práce, ale ve skutečnosti se jim tam nechce. Druhá skupina do toho fitka dojde; ale nemají kouče a tak se zedřou, efekt žádný, a příště nastupují výmluvy typu "moc práce" jako u první skupiny.

Nebo třeba slýchám: raději než tyto prášky si koupím zeleninu nebo rybu a mám to totéž; hm, jenže nic z toho se nikdy nestane, protože zelenina je hnusná, ryby smrdí a žízeň nemám. A hlavně chybí chuť, tedy sůl a koření. Navíc, co dnes člověk koupí v supermarketu, o tom se lze dočíst v příspěvcích níže. 

sobota 15. listopadu 2008

Pseudo-odborné články v časopisech


Jelikož nemám rád brambory, taťka využije každé příležitosti ukázat mi, jak jsou brambory zdravé - tedy s pohledu redaktorů, kteří píšou v novinách a časopisech články na téma výživa - tentokrát šlo o ženský týdenník, kde byly vařené brambory uvedeny jako bohatý zdroj vlákniny. Jenže chyběla nepodstatná informace, že se jedná o brambory vařené ve slupce (vařené brambory - složení je zde). Pokud jsou bez slupky, ztrácí během vaření vitamíny a draslík, navíc žádnou vlákninu neobsahují. Protein pouze 2g na 100g. Navíc mají vysoký glykemický index: 87.

Aktuálně si vyřizujem úvěr; při té příležitosti jsme dostali knížku o bydlení. Taťka byl zcela šokován, jaké mylné informace jsou uvedeny v doporučení o barvách - pracuje totiž celý život s barvami a je tudíž odborník na danou oblast.

No a tak je to se vším. Proto si vše ověřuji z jiných zdrojů a novinám moc nevěřím.

středa 12. listopadu 2008

Fosfor


Dostal jsem se k zajímavé prezentaci
Mikroziviny, stopové prvky, vitamíny - přednáška z Karlovy univerzity, kde je spousta zajímavých informací, ale přecejen - jsme masožroutský národ, takže jen připomenu: 
Nadbytečný příjem P nastává s konzumací masa, celkovým nadměrným konzumen potravin → k deficitu Ca a vzniku osteoporózy!!! Nepříznivý je i příjem polyfosfátů ve fytátech a tavených sýrech.


Čím to? Tělo se snaží udržet konstantní poměr vápník:fosfor 2:1, tzn. pokud roste množství fosforu v těle, musí vápníku být 2x tolik, pokud ne, tělo jej začne odebírat z kostí, tedy vede k jejich odvápnění, osteroporóza. Jak zjistit, že mám dostatečné množství vápníku vs. fosfor? 

Totéž říká MUDr. Pálová A zpěvačka Misha.sk http://www.youtube.com/watch?v=bqPcEIyIxkU je její dcera.

pondělí 10. listopadu 2008

V zimně se tloustne

Článek Musíme jíst v zimě jinak než v létě? http://www.rozumnehubnuti.cz/?p=370 rozebírá důvody, proč máme v zimně větší chuť do sladkého (bacha, není to jen selskorozumové "protože se nehýbem"), které platí obecne a už jsme se tady o tom dobrou čtvrthodinu bavili, např:
Notoricky známou příčinou jsou dlouhé pauzy mezi jídly, špatný výběr potravin z hlediska glykemického indexu (například bílá bageta k snídani namazaná jen džemem nebo nutelou zvýší prudce hladinu glykemie a následně způsobí pokles hladiny cukru v krvi, který podpoří chuť na sacharidy další. Na podzim a v zimě přibývají další faktory, které podporují vyšší příjem energie a touhu (”bažení”) po sacharidech. Na Univerzitě v Maastrichtu byla provedena studie (vyšla v British Journal of Nutrition 2005) s 52 zdravými dobrovolníky s BMI v normě. Příjem energie byl v zimě (leden) průměrně o 900 kJ vyšší než v létě (červenec).

Ale také serotonin (níže diskutován vliv na depresi a migrénu):
Jednou z příčin zimního přejídání je kratší doba denního svitu a s tím spojená nižší hladina serotoninu. Serotonin působí jako neurotransmiter (přenašeč nervových vzruchů) a jeho nižší hladiny jsou spojeny s tendencí k přejídání, problémy se spánkem a zhoršením nálady. Špatnou náladu se snažíme “zajíst” potravinami bohatými na sacharidy, které na chvíli hladinu serotoninu zvednou, ovšem z následného přibírání se naše nálada může zhoršovat, dostáváme se tak snadno do bludného kruhu.

sobota 8. listopadu 2008

Miláčku, pěkně jsem ty naše dětičky vykrmila

Níže jsem napsal o hladovění během těhotenství, teď opačný extrém - obézní těhotenství http://reflex.cz/Clanek34045.html

K zamyšlení:
"Zpráva Evropského parlamentu o výživě, nadváze a obezitě konstatuje, že v EU dnes žije 22 miliónů dětí s nadváhou a podle odhadů se počet obézních dětí do roku 2010 zvýší o 1,3 miliónu. V textu je také spojována obezita potomků s obezitou rodičů."

Jenže je tady logické podezření, že obezita plodí obezitu, což znamená velký problém do budoucna: 
"Po dle údajů Světové zdravotnické organizace bylo v roce 2005 na celém světě obézních 400 miliónů dospělých lidí, ve Spojených státech pak celá třetina žen ve věkové skupině 20 až 39 let - nemalá část z nich s extrémní nadváhou. Domyšleno do důsledků, v naší éře poprvé v dějinách rodí děti obrovské kvantum obézních žen. Je-li prokázáno, že konzumace alkoholu během gravidity narušuje vývoj mozku, že nedostatek jódu brzdí růst a hladovění v těhotenství může v pozdějším věku vést k srdečním chorobám, zvlášť při zvýšeném příjmu potravy, je otázka, zda děložní prostředí obézní matky znamená pro dítě ohrožení, plně na místě."

pátek 7. listopadu 2008

Proč přibrala doktorka Kateřina?

Náhodou jsme včera zahlédli Jste to co jíte a valil jsem brejle:
  1. I když doktorka říká "rozumné" věci, překvapil mě brutální silový (ESTJ) přístup (v práci dělám něco podobného, akorát radím ne lidem, ale týmům, projektům, jak být fit a více produktivní, neodstraňujem tuky, ale chybějící komunikaci a skryté problémy a nikdy nefunguje silový přístup). 
  2. Doktorka Kateřina sama poněkud přibrala.
A tak vypisuji soutěž:-) Víte někdo, proč přibrala doktorka Kateřina? Víte, kolik z účastníků si udrželo nižší váhu po půl roce? 

Příběh Miloše

Miloš je kamoš. Humorný člověk se zajímavými životními zkušenostmi a peripetiemi. Miloš, jeho žena Peťka a dcerka Maruška s námi mimochodem strávili dovolenou ve Španělsku.

A byla sranda. Každý večer před chalopkou sangriové dýchánky.



A toto je jeho příběh:
Jmenuji se Miloslav Machač, je mi 42 let. Před užíváním produktů jsem měl problémy   s nadváhou, vysokým krevním tlakem, únavový syndrom (pořád bych jenom spal), exémy, bolesti kloubů, bolesti hlavy, zvýšený cholesterol. Již po prvním měsíci jsem cítil příliv energie, začala se mi zlepšovat pokožka. Samozřejmě jsem změnil stravovací návyky a upravil pitný režim.  Nyní se  cítím  výborně, začal jsem opět běhat (v době, kdy jsem produkty nebral jsem běhal stejně jako dnes, ovšem nezhubnul jsem ani kilo) a celkový váhový úbytek činí 22 kg. Snížil se mi krevní tlak, cholesterol, zmizel exem a přestaly bolesti kloubů i hlavy.

čtvrtek 6. listopadu 2008

Hlad z konce války změnil geny

Viz http://www.rozhlas.cz/leonardo/clovek/_zprava/510856

Ženy, které byly na konci druhé světové války v době hladomoru těhotné, porodily děti s pozměněnou DNA - takto narození človíčci mají dnes sklony k cukrovce a rakovině tlustého střeva.

Nedávno jsem v nějakém intelektuálně náročném pořadu slyšel mediálně známou osobu pyšně prohlašovat, jak si drží super figuru i v pokročilém těhotenství, jak to na ní není vidět, že ona se prostě "nepřežírá"...

Hm. 

úterý 4. listopadu 2008

Nejde o život, ale o cenu

Kupujete levnější potraviny? Zkuste mrknout na tohle: http://finweb.ihned.cz/c4-10070860-21691470-006000_d-ceske-potraviny-sama-nahrazka

Body k zamyšlení:
  • 'Tesco podle mluvčí Jany Matouškové používá náhražky ve výrobcích nejnižších cenových relací. Těch má ale v řadě "Výhodný nákup" přes 2300. A další tři tisíce položek je v kvalitě "Standard."'
  • 'Jenže třeba barvivo do párků E 128, jež se i Česko chystá zakázat, zřejmě vyvolává rakovinu.'
  • 'Co je na bramborovém škrobu a dalších náhražkách vlastně tak špatného? "Lidskému zdraví přímo neškodí. Ale kupujete si kvůli nim potraviny podřadné kvality. A zvláště maminky by přece jen neměly dávat dětem dlouhodobě levné potraviny," upozorňuje Jana Dostálová, expertka Fóra zdravé výživy.'

neděle 2. listopadu 2008

Příběh Jany B.


Kolegyňka Janička mi dovolila publikovat zde její příběh. Vždycky, když slyším její zkušenosti, objeví se mi před očima spousta lidí s podobnými problémy. Proto se musím podělit:

    K firmě Herbalife jsem přišla v září 2007 hlavně kvůli práci, ale vyřešila jsem si tím i své zdravotní problémy. 
Produkty jím od poloviny září.
     V roce 2003 mi lékaři zjistili, že mám vážně nemocnou játru. Hodnotu jednoho jaterního testu jsem měla 12, norma je 0,8.
     Začala jsem užívat léky, které nezabíraly. Nakonec jsem dostala  kortikoidy a ty mi rozhodily úplně celý imunitní systém.
Měla jsem problémy s vysokým  tlakem  (180/130) ; cukrovkou (nejvyšší hodnota 16, hrozilo, že si budu píchat insulin); 
nález na kostech. 
     Na vše jsem užívala léky a další ještě na žaludek, aby všechny ty ostatní léky strávil a nebolel. Denně jich bylo 26.
Padaly mi vlasy, lámaly se nehty, přibírala jsem na váze.
Začaly mě bolet ruce v zápěstí, doktor mi řekl, že je to jen artritida, že k tomu mám náběh!
     Velmi často jsem trpěla záněty močového měchýře a ledvin, kdy jsem vždy užívala antibiotika. 
     Byla jsem pořád unavená a bez nálady.
     
     Když jsem začala užívat buněčnou výživu, zhubla jsem 8 kg za 3 měsíce. Dneska už je to 13 kg !  Na objemech 45 cm. Změnila jsem velikost šatníku z vel. 48 na vel.40-42.
     Od března 2008 neužívám žádné léky, všechny výsledky mám v normě !
 Co piju Thermojetics nevím co je pálení močového měchýře. 
     Cítím se velmi dobře.

                    Jana Bláhová 42let, Studénka


 

Příběh mého taťky Ludvíka


Jedna z obvyklých civilizačních chorob je bolest hlavy... Když se kouknu kolem sebe, i v rámci deseti nejblišších najdu ty, co berou jako normální několikrát do měsíce konzumovat ibuprofen nebo analgetikum. Jo jo, jednoduchý reaktivní způsob: něco mě bolí, vezmu si tabletku - červenou nebo modrou. Snazší, ale z dlouhodobého hlediska nic neřešící způsob - viz http://www.bolestihlavy.cz/
"Bolest obecně slouží odpradávna k tomu, aby varovala. Říká: "Pozor, děje se něco špatného!" Akutní bolest bývá zpravidla signálem upozorňujícím na porušení rovnováhy v pochodech našeho těla, příznakem onemocnění. Vnímání a vedení bolesti zajišťují senzitivní nervová vlákna a jejich zakončení."
Jenže kdo pátrá po příčině?
"Mnoho lidí sahá při počínajících bolestech hlavy po volně prodejných lécích potlačujících bolest (analgetikách). Mezi tři hlavní běžná analgetika patří kyselina acetylsalicylová (např. Aspirin, Acylpirin, Aspro), ibuprofen (např. Nurofen, Ibalgin, Brufen) a paracetamol (např. Paralen, Ataralgin, Panadol). Tyto léky však dokáží pouze přechodně ovlivnit následek migrenózního záchvatu, na jeho trvání ani vlastní existenci nic nemění. Jejich dlouhodobé užívání s sebou navíc přináší rizika."

Můj taťka trpí bolestí hlavy od dětství. Co ho znám polyká prášky. Před rokem a půl jsem jej namotivoval, aby šel k řádnému neurologovi a nechal se vyšetřit - přece není možné, aby v 21. století člověk takhle trpěl. Takže odjeli i s mamkou do jedné uznávané nemocnice v Ostravě a tam mu řekli - "Pane Šmiřák, s tímhle už prostě zemřete..." 

"S tímhle" znamená 20 - 25 tabletek valetolu, ibuprofenu a podobných svinstev měsíčně. S tímhle znamená, že ho skoro každý den bolela hlava tak, že bych nevytáhl paty z domu, a 10% záchvatů byla nefalšovaná migréna.

Tak jsem se naštval a šli jsme do řešení problému sami: nejdřív trocha studia - pro začátek stačí projít již citovanou stránku http://www.bolestihlavy.cz/

Druhu bolestí je mnoho a mají různé příčiny: od těch zásadnějších (infekce, mrtvice), přes nejznámnější migrénu, ke které se ještě vrátím, přes snadnější ale nejčastější (souvisí s životním stylem): nedostatečný pitný režim (ledviny), nedostatek živin (tuky, cukry) nebo mikronutrientů (horčík, vápník => svalová tenze), přetížení trávicího traktu, "znečištění", tenzní bolest hlavy (napětí v šíji, nedostatek spánku, stres, psychika). Ať je to jakkoliv, lékař by měl příčinu odhalit!

Takže jsme se do toho pustili. Ještě předtím, než se vydal na ono vyšetření do nemocnice, psal si "deníček migrenika", tzn. každý den záznam o tom, co jedl, jaké bylo počasí, jak pracoval, jak se cítil, jaký druh bolesti ho postihl, atd...
Z toho vyplynulo již zmíněné 20 - 25 dní v bolestech (sledování několik měsíců a totéž v podstatě taťka vnímal subjektivně), tzn. stejný počet analgetik, tzn. zátěž játry a žaludku a zároveň žádné řešení. Ovlivňující faktory: počasí, pohyb, strava, ... Tzn. v podstatě vše.

A teď ta dobrá zpráva: v dubnu 2007 jsme provedli zásadní změny ve stravování a výsledek byl následující: z 21 výskytů (duben) pokles na 9 (květen) a téměř bez potřeby použít analgetika!


Tento výsledek trvá rok a půl, tzn. nejde o žádný statistický výkyv.

Co se teda stalo (pozor, neberte to jako obecně platný předpis, zabralo to u taťky, každý má příčiny v něčem jiném) - zaměřili jsme se na: 
  1. Pročištění (šíza a čistící termák) - taťka pracuje 30 roků v toxickém prostředí jako střikač nábytku.
  2. Pitný režim (opět termák + denní pitný plán).
  3. Svalová tenze a psychika (tang kuei + guarana).      
  4. Úprava jídelníčku (redukce čokolády, citrusových plodů, méně živočišných tuků a masa, více zeleniny) - snížení zátěže trávicího traktu a v poslední 3 měsíce i zdravá snídaně.
  5. Pravidelný pohyb a uvolnění.
  6. Když se nakonec jedná o migrénu (je důležité naučit se rozeznat od tenzní bolesti, atd. - jak zmíněno výše) příjde na řadu nějaký druh triptanu, který - jedoduše řečeno - pošefuje serotonin, aby neblbnul a nezpůsoboval migrénu; taťka používá sumigru - tím se vyhýbá nepříjemným vedlejším efektům analgetik (trpí žaludek, játra).

Závěrem: hlava fyzicky nebolí - není tam žádný nerv, který by hlásil poškození - jedná se o signál těla nebo psychiky, že něco není OK - přemýšlejte nad tím, tělo vám to vrátí.

Znečištění

Jeden z důvodů, proč se pravidelně čistit (cílené produkty šíza, roseox), je na pohled neviditelné znečištění životního prostředí, ve kterém žijeme (nejen my tady v Ostravě;-).

Přestože my si toho nejsme vědomi, naše tělo ano - viz http://aktualne.centrum.cz/priroda/clanek.phtml?id=620801