Je zajímavé pozorovat, jak se stavíme k věcem, které přesahují naše současné znalosti a chápání. A tak článek jako např. dnes na aktualne.cz Už 69 let nejím, předvedl se svatý muž z Indie lékařům obsahuje hlášku: "vědci nad tím kroutí hlavou" a někdo si pomyslí "no jo, zase nějaký David Copperfield" a klub skeptiků Sysifos už ve školním kabinetě vymýšlí, jak příhodu zesměšnit a jaký druh balvanu udělit.
Žijeme ve světě reklam a klamů a preventivně nevěříme ani vlastní matce, že jsme její dítě. A tak jsme odsouzeni podlehnout tomu největšímu bludu, jak říkal Jung: "Čím víc tlačí společnost na racionalitu, tím iracionálněji se chová." - jako například při volbách: to se to rozčiluje v hospodě nebo doma v kuchyni a kritizuje politiky a pak jsou tam zase ty samé "ksichty". Jako chápe to někdo? (jak by řekla blondýna Iva Pazderková.)
Věda se má starat o objektivní poznávání a neustálé přibližování se pravdě a ne odsuzovat za hlupáky a kacíře všechny a všechno, co z jejich současného přírodovědeckého dogmatu nelze odvodit. Jakým soudem soudíš, takovým budeš souzen.
Kdo je tedy otevřen přečíst si něco, co přesahuje chápání současné přírodní vědy, doporučuji fantastickou knížku, kterou jsem si koupil "náhodou" a teď o ní nadšeně mluvím kde můžu: Stanislav Grof: Lidské vědomí a tajemství smrti. Grof je jeden z mnoha Čechů, kteří ve světě získali velké uznání a doma o nich nikdo neví, nebo jim - jako sdružení Sysifos - uděluje "bludné balvany". Kniha má obrovský potenciál a přesah a podobně jako knížky Doc. Krále a Junga se snaží profesionálním, vědeckým způsobem zmapovat témata, která jsme z naší západní civilizace vytěsnili - k naší škodě.
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Žádné komentáře:
Okomentovat