pondělí 7. března 2011

Mám pořád chuť na sladké

Honí vás stále "mlsná"? Máte pocit závislosti na čokoládě? Je něco sladkého po jídle součástí vašeho každodenního rituálu? Je to pro vás největší překážka v hubnutí?

Běžné příčiny, proč tomu tak je a jak se z toho ven je velice dobře a jednoduše zachyceno v článku Proč mám pořád chuť na sladké a jak se jí bránit?

1. Únava, stres, nedostatek spánku
Pokud dlouhodobě spíte méně než 5-6 hodin, vaše tělo produkuje "hormon hladu" a sladké je samozřejmě zdrojem rychlé energie (zvedá krevní cukr). Znám to na sobě - když hodně cestuji, pracuji nebo prostě s hlavou plnou starostí špatně usínám, mám pak daleko větší "zátah" na kalorie.

2. Psychika
Stále podceňovaný aspekt, který ve skutečnosti ovlivňuje náš život v drtivé míře - v tomto případě se za tuky může skrývat nevědomá psychická obrana, cukr může kompenzovat nedostatek lásky, přemíra jídla kompenzuje vlastní nepřijetí, nedostatek vnitřní hodnoty, potlačenou životní energii - vnitřní trápení a konflikty "pojídají" tolik energie, že je třeba znásobit příjem z vnějšku. Ale to je je jen zdánlivé.

I když řešení stresu nebo psychickým problémů spadá mimo kategorii zdravého jídelníčku, o to více je třeba se soustředit se na optimální stravu, dodat tělu potřebné živiny ve zvýšené míře a alespoň kompenzovat psychickou zátěž!

3. Jíst nárazově, jídlo s vysokým GI, dlouhé pauzy mezi jídly, hladovění přes den
3 nejčastěji vyskytující se situace: pokud jíte 3 jídla denně, tedy snídaně, oběd a večeře, logicky musí docházet k mírnému hladovění. Nebo se vaše jídlo skládá ze sacharidové "pecky" (jídlo s vysokým glykemickým indexem GI - například sladké pečivo na snídani) nebo pokud během dne vynecháte jídlo a večer se pořádně "nadlábnete", pak vaše tělo zažívá "glykemické šoky", což znamená, že se v určitou chvíli tělo začne divoce dožadovat cukru - a vám najednou před očima blikne sladký koláček nebo zmrzlina, následuje prázdna židle, zatmění a vy znovu procitnete až s prázdným obalem v ruce. Proto je důležité do jídelníčku zařadit svačinku dopoledne a odpoledne, ať dodržíte max. 3h odstupy mezi jídly a volit potraviny s nízkým GI.

4. Nedostatek proteinu/výživy
Chuť na sladké může také znamenat, že vaše strava je nevyvážená, obsahuje pouze nebo více sacharidů, které "cloumají" s křivkou glykemie. Součástí konzultace, kterou Terezka dělá klientům, je zjištění protein faktoru - to jest, kolik proteinu máte mít na den a pak si spočtete, kolik proteinu skutečně jíte. Garantuji, že i přesto, že se považujete za masožravce, proteinu dostatek nemáte - typicky polovinu požadovaného množství. A kde máme vlákninu, která taktéž pomáhá v pozvolném uvolňování cukrů, čili dlouhodobější pocit sytosti a energie, kde máme vitamíny, atd. Otázka: jak vám tělo řekne, že teď nemá dostatek proteinu nebo vitamínu D?

U lidí, kteří dlouhodobě jí více sacharidů na úkor proteinu (90% lidí?) si tělo vytvoří lepší schopnost využití sacharidů a "odnaučí" se velkoprodukci enzymů na proteiny. Tělo se umí fantasticky přizpůsobit. Tím se ale také odsoudí k "závislosti" na sladkostech.

Co s tím - nejjednodušší řešení
Žiju poměrně hektický život. Přesto se mi daří nemít pneumatiku nebo těhotenské břicho u chlapů. Co dělám já a proč:

  1. Mám koktejl F1 co 3 hodiny - což mi krom kompletní výživy dodává 20-30g proteinu (množství proteinu si určuju sám podle potřeby)
  2. Mám F1 tyčinku když cestuji, což mi pomáhá zajistit výše zmíněné, ovšem když cestuji a nemůžu si udělat koktejl.
  3. Nikdy nehladovím! Vždycky mám při sobě svačinku - proteinovou tyčinku, novinku na českém trhu - 9g proteinu s fantastickou chutí! Na trhu je ve třech příchutích citrón, vanilka-mandle, čoko-burák.

Žádné komentáře:

Okomentovat