pondělí 27. října 2008

Moje hubnutí

Pokud někdo ještě neví, tady je můj příběh, aneb jak jsem málem vypila i savo, abych zhubla (doma nezkoušejte!!!).

Proč je těžké hubnout bez speciální výživy

Článek MuDr. V. Kunové, který vyšel v deníku Metro a zde http://www.rozumnehubnuti.cz/?p=366

Na několika málo příkladech ukazuje, jak se lehce staneme obětí reklamy a nějaké naivní představy o hubnutí jsou ty tam - a jak je to navíc těžké! Pořád kontrolovat složení, množství kilo kalorií, různé finty výrobců... Jak dlouho se to dá vydržet? Já osobně ten čas trávím konstruktivněji...
 
Několik bodů k zamyšlení:
  1. Dozvídám se již po několikaté z různé strany, jak následné kontroly ukázaly nedodržení složení (zde v článku je to problém energetické hodnoty) - známe to všichni: jdem si koupit svetr do obchodu a doma najdem několik kazů; kdo vám zajistí prvotřídní jogurty, sýry, pečivo, sladkosti bez kazů? Já spolehám na značku a prožitou zkušenost.
  2. Reklama táhne: je to staré, ale pořád to funguje - SLEVA! Nebo 10% PROCENT ZDARMA! A už kupujem a jíme víc, než co bylo v plánu.
  3. Jak je to počítání a uvědomování složité: není lepší zajistit si komplexní produkt a program a zajistit si výsledky rychle a snadno?
   

čtvrtek 16. října 2008

Toxiny a výživa ve vztahu a v rodině

Dobrý pořad České televize: http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/1128654162-rodina-skola/

Jsou zde rozebírány různé fenomény jako násilí v rodině, nezúčastněný otec, alkoholik v rodině, atd.

Proč to píšu na blogu o zdravém životním stylu? Protože tělo a psychika je celek. Proto vyžaduje holistický přístup: pohyb - psychika - strava. Nefunkční, neefektivní komunikace, agresivita, hádky = toxiny ve vztahu, které otravují život všem, samozřejmě deformují psychiku dítěte => problémy na úrovni tělesné anebo budoucích vztahů. Kruh se uzavírá.

Co jedí děti ve škole?

Shrnuje aktuální článek v Hospodářkách http://domaci.ihned.cz/c1-29047260-co-jedi-deti-ve-skole-nova-studie-ukazala-ze-prilis-masa

Závěry:
  1. Děti jedí příliš mnoho živočišných proteinů (a tudíž i tuků, že)
  2. Děti mají málo zeleniny
  3. Pokusy zavést zdravější způsob stravování selhává, neb děti to nejedí - proč? protože doma do sebe perou věci solené, kořeněné, sladké živočišné tuky a cukry - na to se naladí chuťové buňky a cokoliv jiného je samzřejmě hnusné a nekonkurence schopné
  4. Citace:
    "Školní jídelny se řídí v sestavování jídelníčků vyhláškou z roku 2005, která je téměř totožná s tou z roku 1993"
    -zkuste si tipnout, se kterou normou je totožná ta z roku 1993 (viz jeden z rozhovorů dříve - ve školách se stále vaří podle komunistických norem) 
  5. A děti úspěšně tloustnou, mají alergie a další zdravotní problémy - viz http://ec.europa.eu/ceskarepublika/press/press_releases/071663_cs.htm
A maminky zuří, že je dítě zase nemocné a musí být na nemocenské, doktorka je ujistí, že to je normální (sama obézní, že) a tak se jde domů ovařit hovězí vývar a rajská:-)

Sejeme, co jsme zaseli.    

sobota 11. října 2008

Malé chodící popelnice

Bohumil Pečinka v reflexu č. 40 zpovídal šéfa Pražského kulinářského institutu Romana Vaňka, článek je online zde: http://reflex.cz/Clanek33811.html

Zmiňuje, jak supermarkety, vycházející z předpokladu - zákazník chce nejnižší cenu -, vyrábí levnou náhražku jídla, která krom nízkých chuťových kvalit samozřejmě do těla dodává chemii a nedodává, co dodat má, tj. živiny.  

Několik citací k zamyšlení:
"Možná by stačilo lidem opakovat, že platí zákon zachování energie. Když maso s kostí na debrecínku stojí sto deset korun za kilo a pak se zpracované prodává za devadesát korun, tak asi není něco v pořádku.
Co uděláte, abyste dosáhl takové ceny? Naperete do toho vodu, lepidla, éčka, dochucovadla, byť přírodně identická, a další věci. Stojí to sice málo, ale nedá se to jíst. Když vidím, že točený salám stojí třicet korun za kilo, říkám si: Pro koho to je? Pro psa? Ale ani jemu to přece nemůže chutnat."

Nebo:
"To je věc, která v životě neviděla sýr nebo hrozny a většinou je vyráběna z popudu supermarketů. Zkuste si dát kuřecí hamburger. To nevidělo maso, to jsou rozemleté kosti z kuřat.

Takže to je maso kuřecího typu?

Neboli separát. V této zemi masově žereme separáty, řekněme si to už jednou jasně. To je hlavní vklad supermarketů do kulinářské kultury České republiky. Rád chodím k živnostníkům, kteří se specializují na určité druhy potravin, to je snad jediná alternativa. Jsou to vesměs srdcaři. Přijdu na Smíchov k uzenáři Janu Sváčkovi. Vidím, že tam přišla stará paní a říká: Vy máte ale drahé buřty. On jí odpoví: Ano, paní, ale ty jsou z masa. Paní pobaveně zareaguje: A z čeho se asi buřty dělají? On jí řekne: Ze sóji, mouky a vody. Pak jí dá ochutnat nějakou uzeninu a ona odpoví: Jé, to je buřt, jaký jsem jedla naposled před válkou. A to je celý zázrak gastronomie."

Ten, kdo odebírá klobásky nebo maso od známého na vesnici, ví, o čem je řeč. Nedávno jsem dostal domácí česnek (česnek jím v podstatě denně a samozřejmě na zahradě už dávno nepěstujem) - ten rozdíl jsem poznal i já: tvrdý jak kedlub, štavnatý, ostrý. Ještě chci dát odkaz na dokument, kde porovnávali ovoce ze zahrady a z obchodu - když něco vydrží na pultu 14 dní a pořád to vypadá jako čerstvě utrhlé, pak od toho nejde čekat stejné množství vitamínů a vlákniny. Bohužel spousta rozumných a vzdělaných dietologů (i rozumnehubnuti.cz) vychází z předpokladu, že běžně dostupná zelenina a strava má množství živin "podle norem" - bohužel to tak není.  

Na stránkách Stop obezitě je možno najít databázi potravin - vybírám úryvek z popisu vysočiny:
"Při redukci váhy bychom měli omezit uzeniny. Spíše než zdrojem bílkovin jsou zdrojem vysokého procenta skrytého tuku, cholesterolu a soli. Uzeniny se často skládají z méně kvalitních rozemletých částí masa, tuku, mouky, vody, uzenářského aromatu,přísad a koření a značného množství pomocných látek (dusitanové soli, barviva, nadbytek kuchyňské soli a pod). Díky zpracování obsahují uzeniny další nežadoucí látky, které se mohou podílet na vzniku nádorových onemocnění (rakovina prsu, tlustého střeva). Do jídelního lístku je zařazujeme co nejméně a vždy vybíráme varianty s nejnižším obsahem tuku (šunky, salám šunkový, šmakoun). Je vhodné doplnit uzeniny zeleninou, luštěninami, celozrnným pečivem). Obsah tuku je navenek stěží rozeznatelný a často ani není na masných výrobcích uvedeno složení. Při konzumaci 100 g tohoto salámu si vyčerpáte 40% denní energetické dávky určenou pro redukci váhy a vyčerpáte si celou dávku tuku. Navíc se jedná o tuk živočišný, a tudíž obsahuje salám i hodně cholesterolu (měli bychom přijímat 1/3 tuku živočišného a 2/3 rostlinného). Není vhodný pro nikoho, kdo se chce zdravě stravovat, zdravě žít."

Je mi smutno z názorů mých blízkých, kteří se rádoby vtipně baví nad tím, jak s Terezkou polykáme jakési prášky, že je to nepřirozené, že granule se dávají králíkům a já nevím co (mimochodem můj děda králíkům žádné granule nedával a docela by se divil). Přijde jim to nepřirozené a "chemické". Pak jdou a udělají týdenní nákup v kauflandu nebo jinde, levné salámy a uzeniny, které nemají nic společného s přirozenou potravinou - bohužel to jí děti, které jsou takovými malými chodícími popelnicemi.

Proto investujem do doplňků, které na rozdíl od běžného zboží, levných vitamínů v lékarnách nebo levných doplňků, stojí na přírodní bázi. 

Jenže - chce se někomu přemýšlet, jít pod povrch, zjišťovat informace? Nebo jen levný nákup, protože to vidím v peněžence dneska, kdežto zdravotní problémy jsou jen jakési riziko v budoucnosti? 

Malé chodící popelnice.