čtvrtek 8. září 2011

Nedostatek vitamínu D mezi dospívajícími v Evropě

Dospívající v Evropě mají nedostatek vitamínu D, říká studie publikovaná v British Journal of Nutrition.

Vitamín D se získává jak z jídla, tak vzniká syntézou v kůži při vystavení slunci. Je naprosto zásadní pro růst buněk a kostí v dětství a dospívání a jeho nedostatek patří mezi rizikové faktory poruchy kognitivních funkcí, hyperaktivity a problémů s imunitním systémem.

Studie ukázala, že zhruba 80% dospívajících má suboptimální úroveň vitamínu D.

Co je vitamín D a proč je důležitý a kde ho vzít jsme popsali už v předchozích příspěvcích.

Význam vitamínu D nejen pro adolescenty: 
  • Je naprosto nezbytný pro vstřebávání vápníku a regulaci úrovně vápníku v krvi - nedostatek vitamínu D tedy vede k osteoporóze v dospělosti a křivice u dětí
  • Důležitý pro funkci svalů a balance
  • Má pozitivní vliv na kognitivní funkce ve stáří, roztroušenou sklerózu, revmatoidní artritida, diabetes a jistý druh rakoviny (prsu, tlustého střeva a prostaty)

Jenže kde jej vzít a nekrást? Z rybího tuku. Kdo jí 2-3 ryby týdně? Málokdo.

Pevně věřím tomu, že jeden z podstatných důvodů, proč máme zdravé a krásné děti s vyvinutými hlavičkami je ten, že Terezka během těhotenství jedla nejen celou základní buněčnou výživu (F1, Multivitamín), ale i X-tra call a Herbalifeline - zdroj i zmiňovaného vitamínu D.

A za to zdraví dětí to stálo.

Život po životě


S touto knížkou Raymonda Moodyho jsem se setkal ve svých zhruba 19 letech. Jako člověk vychovaný v ateistické rodině jsem byl zmaten - ale něco ve mně chtělo pátrat dál a chtělo tomu uvěřit.

Nedávno jsem náhodou narazil na rozhovor Marka Ebena s panem Moodym v jeho pořadu Na plovárně. Pan Moody na mě působil jako člověk vnitřně smířený, klidný a s velkou mírou pokory.

Eben: "Na vašich knížkách se mi líbí, že nikomu nevnucujete svůj názor."

Moody: "Můj přístup k životu obecně je takový, že toho o ničem moc nevím. Tohle jsem poprvé zjistil ve věku 7 let, když mě začala zajímat astronomie. Když jsem se podíval dalekohledem a uvědomil si velikost vesmíru, došlo mi, že jsme odsouzeni k naprosté nevědomosti. To mě naučilo, jak opatrně je třeba usuzovat, dělat závěry."

Raymond Moody, americký filozof a psychiatr, od svých zhruba dvaceti let se zabývá studiem zážitků blízkých smrti, za celou svou dosavadní kariéru vyzpovídal stovky, tisíce lidí, kteří zažili stavy blízké smrti. V těchto rozhovorech nalezl opakující se vzory, jako například:


  1. Zážitek cestování ke světlu plnému neskutečné lásky a přijetí
  2. Pohled na svůj život z jiné perspektivy
  3. Setkání s mrtvými
  4. Odpor vrátit se zpět na zem
  5. Po návratu zcela změnili priority - stali se z nich více morální lidé


Moody nechává každého, ať si udělá svůj názor. On sám říká, že s hromadícími se poznatky je pro něj stále těžší udržet hypotézu, že život smrtí končí.

Jaký dopad by na váš život mělo zjištění, že smrtí váš život nekončí? Že přežíváte - vy, co jste teď a tady a čtete tyto řádky, ten hlas přežívá smrt těla?


http://www.ceskatelevize.cz/porady/1093836883-na-plovarne/210522160100028-na-plovarne-s-raymondem-moodym/video/