Takže se objevuje další problém: "Ok, výrobky asi fungují, ale nelíbí se mi firma a její marketing, který připomíná pyramidu nebo letadlo."
Tak jsem popřemýšlel nad odpovědí:
1. První námitka: Je to letadlo
Protiargumenty: Herbalife (stejně jako mnoho ostatních firem v dnešní době, např. Avon) využívá tzv. Multi-level Marketing (dále jen MLM). Cílem zakladatele Marka Hughese bylo zkrátit cestu ke koncovému spotřebiteli a aby se výrobky šířily na základě dobré zkušenosti od člověka k člověku, nikoliv na základě vyfintěné reklamní kampaně v TV. Ušetřené peníze si nechávají distributoři za odvedenou práci. Proto zvolil metodu MLM.
Pro orientaci v pojmech MLM a letadlo doporučuji začít s jednoduchým a spíše proti multilevel orientovaným článkem na Měšec.cz Multilevel - cesta k bohatství či do pekel? V článku se popisuje:
- Letadlo slouží jen k přerozdělování peněz a žádnou další hodnotu nevytváří - je to tedy v současnosti nelegální způsob.
- Kdežto MLM je metoda prodeje výrobků, tedy hodnotu přináší, je to tedy legální způsob.
Z výše napsaného také plyne, že letadlo nemůže obstát dlouhodobě, neboť se velmi brzy objeví nespokojenost těch, kteří do systému peníze pouze přináší, ale odnáší si je jen zlomek "těch nahoře".
Herbalife je tedy naopak velmi dlouho. Konkrétně 30. let a v současnosti je to jedna z mála firem na trhu, která prokazuje růst i v době finanční krize a odolala mnoha obviněním a soudním procesům. Vždy se ukázalo, že se jedná o vykonstruovaný podvod konkurence a firma prokázala další rok rekordní prodej.
Dokonce renomovaní finanční poradci nad tím kroutí hlavou - např. Jim Cramer se před měsícem ve svém pořadu musel omluvit za omyl, kdy v Červnu tohoto roku odepsal Herbalife a ten od té doby šel výrazně nahoru. Do svého pořadu Mad Money si pak pozval CEO Herbalife Michaela O. Johnsona a ten mu vysvětlil, jak je to možné:
- Žijeme v době, kdy se slovo Wellness zabydlelo (dokonce i v ČR) a je běžné, že se v novinách a článcích píše o zdravé stravě a doplňcích stravy - lidé se začínají zabývat tím, že se necítí dobře, že trpí nadváhou, strachem z rakoviny, infarktů, cukrovky - tedy nemocí, kde byl prokázán vztah s životosprávou.
- Herbalife za 30. let prokázal, že jeho výrobky patří ke špici v oblasti hubnutí, výživy a zdravého omlazování. Produkty Herbalife jsou používány každý den jako náhrada nebo doplněk stravy. Čili obrat nastává neustále, ne jednorázově jako v případě auta.
- Herbalife prokazuje rekordní obraty, ale nikoliv rekordní počty distributorů, neboť se za dobu své existence zdokonalil školící systém, odpadli "rychlozbohatlíci", kteří zjistili, že musí také pracovat, jinak nedostanou nic.
2. Druhá námitka: jedná se o pyramidu
Protiargumenty: ve většině firem na západě je struktůra stále založena na 200. let starém modelu nadřízený - podřízený.
Nikdy jsem neviděl firmu klasického střihu, kde by šéf měl menší plat, než jeho podřízení. Není to snad pyramida?
Naopak jsem se na vlastní oči sešel s lidmi, kteří u Herbalife mají menší peníze, než lidé "pod nimi", tzv. down-lines. Nebo nemají nic, neboť marketingový plán Herbalife vyžaduje, aby každý pečoval o jistý počet klientů. Byť by byl prezident. Je tohle pyramida?
Kdyby byl Herbalife pyramida nebo letadlo, tedy nelegální, proč by byla jeho distributorem např. Madeleine Albright. Dělala by to pro peníze jako reklamu? Opravdu by jí to stálo za to? Např. toto řekla v Červnu v Praze:
"Je to demokratická společnost, protože jí nezáleží na vzdělání, zemi, ze které pocházíte, ani na tom, z jaké jste sociální vrstvy. Stačí, když máte schopnost komunikovat.“
3. Námitka: trh je již nasycen, už to nebude dlouho výhodné
Protiargument: i výše uvedený článek Multilevel - cesta k bohatství či do pekel? končí prohlášením, že je zde obrovský potenciál. Stačí se podivat na rostoucí celosvětově biliónové tržby v oblasti Wellness. Herbalife sám má rekordní prodej a nárůst v ČR byl tento rok přes 30%. S přímou úměrou hrozby pandemie obezity a dalších civilizačních chorob lze směle prohlásit, že je zde nejen potenciál, ale na dlouhou dobu bude.
Slovo na závěr:
Vždycky jsem dělal věci trochu jinak, než bylo běžné. Není to lehké, neboť vás dav vždycky označí za černou ovci a jste všem jen pro smích. Ale takhle vzniká pokrok (například odmítání Einsteinovy teorie dokud nebyla v roce 1920 prokázaná - následovala nobelova cena a už to jelo.)
Proto je mi sympatický jakýkoliv pokus udělat věci jinak a lépe. To je důvod, proč podporuji Terezku.